De facto wszyscy wiemy, że produkty z Chin dosłownie zalewają światowy rynek, słysząc hasło Import z Chin przypomina mi się jedna historia.
North Carolina USA, znajomy wchodzi do sklepu aby kupić wymarzone buty amerykańskiej firmy, spogląda na metkę Made in China. Po przejściu kilku sklepów znanych marek z USA zaczyna się śmiać- to stany czy Chiny. Znajomy musiał się nabiegać, aby znaleźć buty wyprodukowane w USA bo na tym mu przede wszystkim zależało.
Można się tylko domyśleć co by się stało z amerykańska gospodarką gdyby zabrakło chińskiej siły roboczej.
W Polsce wielu ludzi zainteresowana jest importem z Chin, w czym więc tkwi sekret Made in China ? Co najlepiej importować bambus, skarpetki czy elektronikę ? Jak wygląda import z Chin ? Jakie są przeszkody ?
Sekretem jest oczywiście cena towarów, które można sprzedać z dużym zyskiem, o tym jaki towar najlepiej sprowadzać decyduje popyt na rynku.
Jak we wszystkim i tu napotkać można wiele przeszkód, oprócz tych których nie jesteśmy w stanie przewidzieć, warto pamiętać o kilku sprawach które pozwolą uniknąć niespodzianek przy imporcie z Chin.
Pierwszy krok, który powinna zrobić osoba zainteresowana tego typu działalnością, to znalezienie firmy od której będziemy sprowadzać towar i wynegocjować z nią warunki współpracy.
Przed wysłaniem zaliczki należy sprawdzić dostawcę. Przy transakcjach o wartości kilku tysięcy dolarów warto skorzystać z usług wyspecjalizowanej, niezależnej firmy kontrolnej.
Następnie, przed załadunkiem do kontenera należy wykonać kontrole jakości towaru. Jeśli wynik kontroli jest pozytywny, towar zwalniany jest do załadunku i można bezpiecznie zapłacić resztę należności dostawcy, unikając w ten sposób otrzymania towaru niezgodnego z zamówieniem.
Po weryfikacji urzędu celnego w Polsce oraz nie zakwestionowaniu przez celników znaków towarowych, produkty można przeznaczyć do sprzedaży.
Tak w dużym skrócie wygląda import z Chin, największym jednak utrapieniem dla importerów są trudne do interpretacji oraz ciągle zmieniające się przepisy celne.
Mimo tych czasochłonnych procesów zainteresowanie importem z Chin nie maleje, a wręcz przeciwnie, wiele osób zakłada własna działalność gospodarczą aby zając się tego typu biznesem. Jest duże zainteresowanie sprowadzaniem markowej odzieży, butów oraz sprzętu elektronicznego.